Що таке цільові та нецільові кредити?

У ситуації, коли терміново необхідна велика сума грошей на придбання рухомого/ нерухомого майна або для проведення ремонтних робіт, оптимальним є оформлення кредиту. Давайте розберемося, який же вид кредитування найбільш вигідний для споживача?

Тип позики

Розрізняють два види кредитних продуктів в особливо великих сумах:

 1. Цільовий. Позика надається для певних потреб клієнта. Гроші можуть використовуватися на покупку квартири, авто, оплату навчання або ж ремонт. Призначення кредиту обумовлюється завчасно і не може піти ні на що інше, а тільки на об’єкт зазначений в договорі. Якщо ж не будуть дотримуватися умови кредитування, то договір може бути розірваним, а на клієнта накладені штрафні санкції.
 2. Нецільовий. Такий вид кредитування передбачає, що клієнт може витрачати отриману позику на будь-які свої потреби, а повідомляти про них банк не потрібно.

Перерахування грошей проводиться як за допомогою видачі готівки на руки клієнту, так і зарахування суми на рахунок організації, яка продає товар або ж надає послуги.

Найчастіше кредитування необхідне для наступних цілей:

 1. Придбання житла або іпотека. Позикова сума використовується на покупку квартири або ж комерційної нерухомості в новобудові або у фонді вторинного житла.
 2. Автокредит. Застосовується для придбання транспортного засобу (легкового, вантажного або ж сільськогосподарського). Необхідно враховувати, що оформляється кредит під заставу авто, а значить, воно не може бути продано або подаровано кому-небудь. Якщо позичальник не зможе виплатити процентну ставку і тіло кредиту, то транспорт переходить у власність позикодавця.
 3. Позика на освіту вважається однією з популярних видів цільового кредитування. Оформити такий договір можна в тому випадку, якщо навчальний заклад має державну ліцензію.
 4. Дрібні споживчі кредити оформляються безпосередньо в магазинах або ж організаціях, де клієнт хоче зробити покупку. При цьому немає необхідності відвідувати сам банк.

Переваги та недоліки кожного виду кредитування

Банки охоче видають цільові позики, так як вони розуміють, куди будуть витрачені гроші, а значить, ризик не повернення зведений до мінімуму. Крім того, позикове майно може просто конфіскуватися в рахунок не погашення заборгованості. Позичальник отримує наступні вигідні умови:

 • низька процентна ставка;
 • більший відсоток позитивних відповідей на запит;
 • довгий термін кредитування;
 • додаткові пільги для тих, хто оформив страховку;
 • можливість дострокового погашення кредиту без штрафів.

До недоліків цього кредитного продукту відносять необхідність підготовки великого переліку документів і довідок, а також пошуки поручителя. Банк проводить обов’язкову перевірку кредитної історії клієнта, а значить, все оформлення може розтягнутися на тривалий час.

До переваг нецільового кредитування відносять просте оформлення, відсутність великого переліку документів, а також можливість отримати гроші безпосередньо на руки. Основним недоліком такої позики вважається велика процентна ставка і більш короткий термін погашення позики.

Який кредит вигідніше для споживача?

Саме цільовий кредит вважається найбільш прийнятним при покупці нерухомості або автомобіля. Пояснюється це тим, що нецільова позика найчастіше має обмеження за термінами погашення (5 або 10 років). Крім того, відсутність заставного майна відразу ж підвищує процентну ставку, що пов’язано з бажанням банку мінімізувати свої втрати в разі фінансової неспроможності клієнта.

Якщо робити висновки з перерахованого вище, то цільовий кредит оптимальний для тих, хто:

 • готовий надати придбане майно в якості застави;
 • має в своєму розпорядженні час для збору всіх паперів;
 • розраховує на тривале погашення.

Нецільовий кредитний продукт вибирають клієнти, які не готові довго чекати оформлення, готувати всі документи і звітувати, на які цілі піде позикова сума.