Як накопичити собі пенсію?

Працездатних громадян в Україні стає все менше, в той час як кількість людей пенсійного віку постійно збільшується, тому пенсії будуть зростати не так швидко, як зарплати. Існує три рівні пенсійної системи, що включають в себе два види забезпечення: державне і недержавне. Ми детально пояснимо всі механізми виплат, переваги і недоліки кожного з них та розповімо про те, чи існують способи самостійно накопичити собі гідну пенсію.

Рівні пенсійного забезпечення

У нашій державі протягом тривалого часу був розвинений лише перший рівень пенсійного забезпечення – так звана солідарна система. Суть такого механізму полягає в тому, що громадянам пенсійного віку виплачуються гроші з відрахувань працездатного населення до Пенсійного фонду, а саме з податків і страхових внесків.

Основна перевага: завдяки цій системі кожен пенсіонер в країні гарантовано отримує виплати, проте ця сума є занадто низькою.

Найголовнішим недоліком цієї гілки пенсійного забезпечення вважається її залежність від демографічної ситуації. Система підпорядковується співвідношенню доходів та витрат, тобто внесків працездатного населення і кількості осіб пенсійного віку. Враховуючи, що демографічна ситуація погіршується, що проявляється зниженням народжуваності та підвищенням частини літніх людей, відрахувань стає недостатньо, щоб забезпечити адекватні виплати.

Способы накопления на пенсию

Другий рівень пенсійного забезпечення являє собою накопичувальну систему. Принцип цього механізму полягає у відрахуванні громадянином або його роботодавцем грошових коштів на персональний пенсійний рахунок. Згідно з цією системою, до Пенсійного фонду переводиться від 2 до 7% від заробітної плати громадянина.

Коли людина виходить на пенсію, у нього з’являється можливість використовувати накопичені за час роботи грошові кошти у вигляді пенсії. Крім того, можлива передача цих фінансових заощаджень у спадок або їх витрачання у випадках, передбачених законодавством.

Переваги: на цю систему не впливає демографічна ситуація в державі. Розмір пенсії громадянина залежить виключно від накопиченої ним суми.

Недоліки: таке відгалуження пенсійного забезпечення негативно позначається на людях з інвалідністю та особах з невеликим стажем роботи. Крім того, розмір виплат залежить від інвестиційної стратегії, обраної громадянином.

Третій рівень є недержавним і передбачає добровільне накопичення пенсійних коштів. Вже з 2004 року кожен громадянин України має право вносити гроші в недержавні пенсійні фонди.

Подібні організації займаються інвестуванням отриманих коштів від фізичних і юридичних осіб в депозити, акції, коштовності, нерухомість і комерційні облігації. Коли учасник НПФ досяг пенсійного віку, він отримує накопичені під час співпраці з установою кошти разом з прибутком від вкладень. Основні переваги НПФ:

  1. Відсутність фіксованої ставки, яку необхідно виплачувати щомісяця-учасники вносять будь-яку суму фінансових коштів тоді, коли їм зручно.
  2. Гроші в НФП недоступні до настання пенсійного віку.
  3. Для учасників НФП діють пільги, в той час як клієнти банківських організацій виплачують податок і військовий збір.

Які ще є способи накопичення грошей на пенсію?

Как обеспечить себе пенсию?

  1. Накопичувальне страхування життя – поліс, який передбачає страхування життя і здоров’я клієнта. По суті, є інвестиціями громадянина, які він може збільшувати протягом декількох років. Страхова компанія виплачує грошові кошти в двох випадках: дожиття і настання страхового випадку. Перший передбачає завершення дії договору між страховиком і застрахованою людиною, який при цьому живий і здоровий. Організація виплачує клієнту суму, внесену за весь час їх співпраці, додаючи невеликий дохід. Зазвичай в договорі передбачається нарахування 1-3% річних. При настанні страхового випадку гроші виплачуються вигодонабувачу, якого людина вказала в договорі.
  2. Інвестування в акції. В українців є можливість вкладати кошти в цінні папери за кордоном.
    Інвестування в нерухомість вважається самим універсальним способом забезпечити собі пенсію. Крім того, що квартири, приватні будинки, гаражі вважаються найнадійнішою інвестицією, вони можуть приносити прибуток. Людина може здавати в оренду житлові або нежитлові приміщення, отримуючи при цьому пасивний дохід.
  3. Інвестування в кредитування є більш вигідним рішенням, ніж відкриття депозиту. Такий вид взаємовідносин між клієнтом і грошово-кредитною організацією має свій ряд переваг. По-перше, надійність, адже забезпеченням кредитів є майно. По-друге, відчутний дохід, який може становити до 36% річних. По-третє, відсутність додаткових витрат і можливість повернути грошові кошти в будь-який момент без додаткових витрат.
  4. Комбінований варіант.

Таким чином, вибираючи систему накопичення самостійно, громадяни України можуть створити собі фінансовий резерв при досягненні ними пенсійного віку.